مجله ابزار

دریل چکشی یا بتن کن چرخشی یا چکش تخریب ؟!

دریل چکشی بتن کن چرخشی چکش تخریب

دریل چکشی بتن کن چرخشی چکش تخریب ؟! کدام یک ابزار مناسبی برای ما هستند. در این نوشته سعی شده تا با معرفی کار هرکدام در انتخاب ابزار مناسب به شما کمک کنیم.

 • دریل چکشی
 • بتن کن چرخشی
 • چکش تخریب

درک این که چه ابزاری و چه مته ای برای پروژه در دست مان مناسب است

وقتی پروژه ای در دست داریم که نیاز به تخریب بتن یا سوراخکاری بتن دارد. با مجموعه ای از ابزار ها و برند ها مواجه میشویم که این ادعا را دارند که ابزار مناسب پروژه شما را دارند. صرفه نظر از قدرت ابزارالات و ادعای تولید کنندگان نکته قابل توجه انتخاب ابزار مناسب است.

دفعه بعد که با پروژه ساختمانی مواجه میشوید، ابتدا کمی تامل کنید. فکر کنید دقیقا چه کاری میخواهید انجام دهید؟! آیا نیاز به سوراخکاری تمیز دارید یا به کلی میخواهید عملیات تخریب انجام دهید؟! اگر به دنبال تخریب هستید. این کار چقدر بزرگ است. با چه بتنی مواجه هستید؟

 • دیوار برشی
 • بتن مسلح
 • آجر و ملات سیمان
 • کچ و خاک

اگر به دنبال سوراخکاری هستید. علاوه بر جنس ماده موارد زیر را هم بررسی کنید:

 • قطر سوراخ کاری
 • تعداد سوراخ های مورد نیاز
 • امکانات مجموعه مانند برق سه فاز و کمپرسور باد

در حال حاضر ما دریل چکشی بتن کن چرخشی چکش تخریب برقی را مورد بررسی قرار میدهیم.

در کل پنج نوع چکش برقی در دنیا وجود دارد. که البته در ایران چهار نوع اول آن رواج دارد.

 1. hammer drill  دریل چکشی
 2. rotary hammer  بتن کن چرخشی
 3. demolition hammer چکش تخریب
 4. combination hammer چکش ترکیبی
 5. breaker hammer چکش خرد کن

دریل چکشی (دریل برقی)

دریل چکشی یا دریل های معمولی دارای گشتاور بالایی هستند. ابزاری بسیار کارآمد برای سوراخ کاری چوب، فلز، دیوار بلوکی با قطر سوراخ کاری کم و غیره میباشد. تقریبا این مدل در اکثر منازل یافت میشود. تولید ضربه در دریل چکشی با چرخ دنده انجام میشود. که منجر به ضربه های خفیف ولی با سرعت زیاد است. این عملکرد برای سوراخکاری بلوک سیمانی با قطر کم مناسب است.

بتن کن چرخشی

برعکس در بتن کن چرخشی تولید ضربه توسط پیستون الکتروپنوماتیک انجام میگردد. فرایندی که از قدرت فشرده سازی باد و سپس رهاسازی در هر ضربه بهره مند است. بنابراین تولید ضربه با قدرتی بسیار بالاتر از دریل چکشی انجام میگردد. که البته سرعت ضربه زدن را نیز کاهش میدهد. این ابزار برای سوراخ کاری با قطر بشتر و اجسام سختر مناسب اند. برق مورد نیاز دریل چکشی بتن کن چرخشی چکش تخریب تک فاز است.

چکش تخریب

یک سایز بزرگتر از بتن کن های چرخشی چکش تخریب است. در این نوع چکش ها چرخش بیت وجود ندارد. و برای پروژه های کاربرد دارد که نیاز قطعی به تخریب بتن است. با توجه به وزن بالای این دستگاه دیگر کاربردی برای دیوار ندارد و فقط برای تخریب بتن یا یتن مسلح در سطح زمین استفاده می گردد. در نمونه های بزرگتر این دستگاه ترولی یا چرخ دستی نیز وجود دارد تا حرکت در حین تخریب راحتتر باشد.

چکش تخریب با ترولی متحرک

مته های ۴ شیار و ۵ شیار و ۱۲ شیار

در پایان به نوع دیگری از دریل ها استفاده، دریل نمونه برداری مهندسی است. نام دیگر دریل نمونه برداری دستگاه کر گیر است. این دریل با گشتاور حرکتی بالا و توان بالا در سوراخ کاری قطور بتن کاربرد دارد.

در دریل های نمونه برداری مهندسی از قدرت ضربه استفاده نمیشود و  تمامی عملیات از طریق گشتاور موتور انجام میگردد.

با توجه به مته های خاص این نوع دریل که قالبا تکه های الماس به سر مته جوش داده شده است. از سیستم خنک کننده آب استفاده میگردد. تا مته ها بر اثر حرارت قابلیت خود را از دست ندهند. مزایای دیگر سیستم خنک کننده آب جلوگیری از گرد و غبار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *